Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Veľkonočný príbeh (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

< 1 2

Hodnoť

 

Nieco podobne je aj v Tichej doline
http://pokec.azet.sk/tichadoli...
V akom protiklade voci lokalitam, kde sa spracovavala veterna kalamita. Po 8 rokoch tam stale rastie iba burina.
Su to uplni babraci.
 
Hodnoť

:)

príroda je veľmi silná...a jedného dňa nám to spočíta aj s úrokmi. Človek sa pýši veľkým víťazstvami nad ňou a netuší, že v skutočnosti sú to prehry
 

philipa

...napísala si to ozaj pravdivo... keď si myslíme, že sme zvíťazili nad prírodou, tak v skutočnosti to obvykle býva začiatok prehry...len akosi si to nikto nechce pripustiť...
Prajem príjemné prežitie veľkonočných sviatkov všetkým diskutérom.
 

pan lukac

to, ze v Bavorskom lese riesili kalamitu taKTO JE ICH VEC.. ja opakovane tvrdim, rovnako ako pred rokom ci dvoma, troma, ze nase ponatie Narodneho parku je ine a ma byt ine ako trebars v Kanade ci v Bavor. lese.. park to nie je divocina, ale plocha , kde inteligentne a cielavedome zasahuju jednak ochrancovia prirody ale aj lesnici, ktori odbornymi ci hospodarskymi zakrokmi usmernuju chod a rozvoj lesnej plochy..
to, ze tu v tom lese su pahyle stromov nie je dobre, ale je to chyba. v suchych pnoch sa siri hmyz a skodcovia.. pahyle tiez brania novemu porastu.. lesnici na rozdiel od ochranaorv maju sirsie a komplexnejsie vzdelanie..
mimochodom, nase lesne hospodarenie je daleko citlivejsie ako napr. v USA. napriek spickovosti USA v technike a vo vede, vo vztahu k lesom sa tAM uplatnil skor koristnicky pristup.

vazme si nase know how a neskusajme vytvorit hranatu gulu. M.Stefanovic, publicista
 

pán Fecididad (M. Stefanovic?),

ako má vyzerať národný park na Slovensku našťastie nie je na Vás. Váš model národného parku je úplne rovnocenný s bežným hospodárskym lesom. Nemá byť náhodou v národnom parku ochrana prírody nadradená hospodárskym záujmom?

Takto vyzerá srdce NAPANTu, kde ako vy hovoríte "inteligentne a cieľavedomo zasahujú lesníci": http://goo.gl/RDWRF ...áno, tie biele plochy sú holoruby.

"v suchých pňoch sa šíri hmyz a škodcovia" - perfektné, budú sa viac rozmnožovať ich predátori, a potom predátori ich predátorov -> zvýši sa biodiverzita -> toto by sme mali chcieť dosiahnuť v národných parkoch.

"pahýle bránia novému porastu" - http://goo.gl/qBMeQ - napríklad na tomto obrázku vidno, ako nový porast úplne bez problémov prerastie pahýle.

Čo sa týka odbornosti, tu sú odborné podklady za nezasahovanie v Tichej a Kôprovej doline: http://ticha.sk/podklady.htm

Vážme si know how prírody, ktorá ho získavala miliardy rokov.

Súhlasím, neskúšajme vytvoriť "hranatú guľu". Buď národné parky zrušme alebo v nich nezasahujme.
 

 

paneboze, michal fapso ... naspet do svojej bytovky na dalsieho jointa prosim ...
 
Hodnoť

sedemnásť rokov

U nás je problém aj ten, že nikomu sa nechce čakať 17 rokov aby videl výsledok obnovy lesa prirodzenou cestou. Pritom pri chemickom "ošetrovaní " lesov a polí sa donedávna používali perzistentné látky s polčasom rozpadu 35 rokov, ktoré sa teraz kumulujú v potravinovom reťazci. Toto nejak ostáva v úzadí.
V prírode je to tak, že ak dva roky budú premnožené lykožrúty, ďalšie dva roky potom budú premnožení predátori lykožrútov. A nič sa nedeje. Pre les je desať rokov krátky časový úsek. To len človek chce vidieť výsledok ihneď.
 
Hodnoť

 

pan Lukac tu uz nepomoze ani komiks,u nas totiz platia tzv.slovenske specifika..
 
Hodnoť

Ak chce niekto vidieť

na vlastné oči ako vyzerá vyťažené kalamitné územie od roku 2004, nech si prejde cestu od Tatranskej Štrby po križovatku na Podbanské a Štrbské Pleso. Mesačná krajina, ktorá nie je schopná sa regenerovať už 8 rokov ani po všetkých zalesňovačkách, na ktoré sa poskladali Česi, Slováci a neviem kto ešte. Ale v podstate tu ide o zdravý rozum, nie o tunelovanie, všetkého, na čo Slovák siahne. Nakoniec to vyzerá tak, že najväčší nepriateľ lesa je slovenský štátny lesník. Aby som nepôsobila demagogicky, treba konečne stanoviť zonáciu bez výnimiek. Veď takto plieniť naše lesy ako to činia Štátne lesy je škandál. Keby aspoň tá guľatina sa spracovávala doma, ale všetko ide do zahraničia a za veľa prachov sa to všetkým občanom vracia späť. Keby hlúposť nadnášala, lietame ako holuby.
 
Hodnoť

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

Nech sa páči,

môžete také fotky nafotiť vy. Čo presne vám vadí na suchých stromoch? Niektoré organizmy potrebujú práve tie suché stromy. V prírodných rezerváciach naozaj nehľaďme na to, že sa vyschnuté stromy nedajú speňažiť.

Bolo už robených niekoľko výskumov, ktoré porovnávali pestrosť druhov v nespracovanej a spracovanej kalamite, a vždy to vyšlo výrazne lepšie v prospech nespracovanej kalamity.

Les sa o seba dokáže postarať sám už stovky miliónov rokov a zvládol oveľa horšie veci ako nejakú víchricu a dočasné zvýšenie populácie lykožrúta.
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

Napríklad tieto:

Tu je priamo stránka s odkazmi na odborné články a stanoviská k TIchej a Kôprovej doline:
http://ticha.sk/podklady.htm

Tu je článok od Jana Topercera s odkazmi na ďalšie odborné články:
http://topercer.blog.sme.sk/c/...

Tu je článok od Miša Wiezika:
http://wiezik.blog.sme.sk/c/17...

Takže áno, máme dostatok odborných vedeckých argumentov, prečo chrániť prírodu. Ale to sme na tom už tak zle, že na takýto základný morálny a etický postoj potrebujeme vedecké argumenty? Človek nemusí byť odborníkom na ekológiu lesa, aby cítil, že prírodu treba chrániť. Pre mňa osobne sú prírodné rezervácie nedotknuteľné aj bez takýchto odborných vyjadrení.
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

ja to myslím úplne vážne

a podľa mňa je bezpredmetné porovnanie spracovanej a nespracovanej kalamity z hľadiska náletových drevín. Dôležitý je celý lesný ekosystém ako celok. Nie len dreviny. Okrem toho, stačí sa pozrieť, koľko mladých stromov rastie v Tichej a Kôprovej, a koľko na tých holých pláňach, kde lesníci uplatňujú svoje vedomosti.

A pomôcť prírode s ochranou prírody? To si naozaj myslíme, že väzbám v lesnom ekosystéme natoľko rozumieme? Ja teraz nehovorím len o drevinách, ale o všetkých druhoch organizmov, ktoré sa tam vyskytujú. Lesnícke štúdie stále riešia len stromy. Dobre, v hospodárskych lesoch ide práve o ne. Ale v tých rezerváciach sa aspoň tvárme, že nám ide naozaj o prírodu a nie o naše predstavy o nej.
 
Hodnoť

Idgi

z Tichej máme nafotené rovnaké postupnosti. Ale tam normálneho človeka práve preto nepustia, aby to nik nevidel. Inú logiku zákaz pohybu nemá. Nikdy tu pred tým neplatil a dúfam ani platiť nebude.
 
Hodnoť

 

keď som prechádzal Nízkymi Tatrami od Čertovice na Kráľovú hoľu, bol som úplne šokovaný keď som takto stál na vrchole nejakého kopca na červenej značke a 360° panoráma okolo mňa = rúbanisko bez jediného stromu, proste totálna pohroma...neveril som že sa nachádzam v Národnom parku!!! pýtam sa, aké sú vlastne kritériá ktoré musí lokalita spĺňať aby sa mohla hrdiť týmto názvom, pretože táto časť NAPANT mi osobne príde ako "paródia na ochranu prírody"
 

 

No idgi , odpovedz !
 
Hodnoť

 

Jedna vec je historicky hrda slovenska lesnicka veda, druha je ale slovenska lesnicka realita, ktora je o dost jednoduchsia, vela kubikov = vela penazi. V narodnych parkoch je to potom katastrofa. Lesnictvo tuna stale funguje ako uzavreta mafia, ktora si do nicoho neda hovorit. A uznat si nejaku chybu? Zatial sci-fi.
 

< 1 2

Najčítanejšie


 1. Ladislav Rohoska: Robert Fico má na rukách krv... 2 105
 2. Miroslav Babič: Prepojenie Valla na dodávateľa predražených rúšok je veľmi nápadné 1 189
 3. Juraj Štubniak: Otázky na pána premiéra 1. 961
 4. Branislav Gröhling: Takto tečú peniaze do našich škôl 255
 5. Július Kovács: Obchodníci so smrťou oháňajúci sa národom a náboženstvom. 241
 6. Věra Tepličková: My chceme Blahu! My chceme Blahu! My chceme Blahu! 210
 7. Michal Porubän: Vyzývam tretí sektor v čase pandémie alebo ako poslanec Blaha dezinformuje a šíri nenávisť 200
 8. Marian Baran: Domáca šunka 199
 9. Anežka Gernešiová: Ako riešili pandémiu v minulosti? 149
 10. Miroslav Babič: Ako to bolo s nákupom rúšok pre Bratislavu cez Team Vallo? 139

Rebríčky článkov


 1. Martin Žilinčík: Orbánistan pritvrdzuje
 2. Miroslav Iliaš: Kresťania za odluku cirkvi (náboženstva) od štátu
 3. Ladislav Rohoska: Robert Fico má na rukách krv...
 4. Štefan Vidlár: Na Poňiky
 5. Viliam Majda: Bieda ŽSR
 6. Vladimír Hatara: Matovičov pokus "death free"
 7. Miroslav Sabol: Byť pripravený znamená aj poriadne dezinfikovať povrchy.
 8. Martin Fletcher: Poletíme? Živě ve verzi Rudolf plus dva – v pondělí 6. dubna v #kulturažije na Mall.tv
 9. Zuza Ferenczová: JEDNO BLEDOMODRÉ OKO / denník korona vírusu 11
 10. Roman Hutira: Zo Sydney sa presťahoval do Šaľe a je mu dobre!


Už ste čítali?