Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Povedzme si pravdu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

MZP

bohuzial nerobi nic z toho co ma :(
 
Hodnoť

?

Obavam sa, ze prikladas privelky vyznam konkretnemu institucionalnemu rieseniu. V skutocnosti je uplne jedno, ci bude ochrana ZP spadat pod samostatny rezort (a uz vobec nie ako sa tento rezort bude volat) ci pod ine ministerstvo. Podstatne je, KTO bude mat v prislusnom rezorte tuto problematiku na starosti. A pod pojmom "kto" nemam na mysli ktora institucia, ale aki ludia.
 

Ja som práve

hovoril o tom, že MŽP je zbytočné a je potrebné ho zrušiť. Je to systémová chyba a pri takých chybách je fakt jedno aj akí ľudia tú chybu realizujú. Za socializmu sa tiež hovorilo, že je podstatné akí sú ľudia a nie to ako vyzerá systém. Nie je to také jednoduché. Do dobrého a plného koča naskočia aj dobrí ľudia.
 

 

Taktiež si myslím, že nie je také podstatné, súčasťou akého orgánu bude agenda ochrany prírody, ale ako dobre ho bude vykonávať.

Hovoríte, že MŽP si v súčasnosti neplní svoje úlohy efektívne (čo si myslím aj ja); otázka však je, či sa situácia ochrany prírody zlepší alebo zhorší absorbciou tohto ministerstva ministerstvom pôdohospodárstva, a to najmä s vyhliadkou do budúcna.

Je asi zrejmé, že ak by boli na agendu ochrany prírody vyčlenení vhodní ľudia, samostatné ministerstvo im dáva lepšie predpoklady pre činnosť, než keď budú súčasťou ministerstva so širšou agendou.

Ak sa má totiž zrušiť MŽP ako také a jeho kompetencia neprejsť na iné orgány, ako navrhujete zabezpečovať ochranu prírody?
 

A to je to čo

naznačujem. Nie hľadať nových ľudí, ale v prvom rade vytvoriť víziu ochrany prírody, funkčnú, jednoduchú legislatívu, ktorú nebudú ohrozovať zle obsadené posty. To je ako s tým vojačikom, čo nenašiel tú vybušninu. Všetci hovoria o ľudskej chybe, ale to je hlúposť, systém musí byť nastavený tak, aby aj keď dôjde k zlyhaniu jednotlivca, a to dôjde skôr či neskôr, nedošlo k závažnej poruche, v tom prípade odletu výbušniny. Na to sú celkom jednoduché mechanizmy, ktorý každý, kto bol na vojne, pozná. V ochrane prírody treba prekopať celý systém a vymyslieť niečo čo má logiku a je dosť robustné a odolné. Ale nik tým smerom nerozmýšľa, tu všetci sa alebo snažia zachrániť zhnitý systém, alebo hovoria, že je potrebné vymeniť ľudí, zlých za dobrých. Obidve cesty sú podľa mňa cestami do pekla. Moje návrhy na riešenie tejto situácie sú mimo témy tohto blogu.
 

 

Nerozumiem, čo naznačujete. Vo svojom príspevku som totiž načrtol viacero otázok. :-)

Nuž, je logické, že ak má byť príroda chránená, niekto tú ochranu musí vykonávať. Aby to mohlo byť efektívne, keďže ochrana prírody ide proti osobným záujmom mnohých jednotlivcov, mali by tí, poverení jej ochranou, mať nad týmito jednotlivcami istú moc. Voilá, už máme istú primitívnu verziu ministerstva.

Nemyslím si teda, že odpoveď, že návrhy na riešenie sú mimo témy tohto blogu, pretože sa dajú zhrnúť veľmi jednoducho. Neviem si (ani teoreticky) predstaviť efektívny systém ochrany prírody, esenciálne odlišný od činnosti ministerstva alebo iného orgánu s verejnou mocou.
 

?

a ta vizia pochoptelne spadne z neba...
Opakujem, nezalezi na tom, na ktorom ministerstve budu sediet ludia, ktori tu viziu vypracuju alebo si viziu vypracovanu inde aspon osvoja. Zalezi na tom, aby boli schopni ju vypracovat alebo ochotni si ju osvojit. Je to primarne otazka hodnotoveho systemu, a az nasledne otazka technickeho riesenia.
 

Zhrnutie je jednoduché

ochrana prírody musí byť nezávislá od ľudí, ktorí sedia na akomkoľvek ministerstve. Výbušnina by neodišla do Írska keby sa systém nespoliehal na to, že ľudia nikdy nerobia chyby, ale bol urobený tak, že v zbrojnom sklade je 24 - hodinová služba a existuje ešte aspoň 5 kontrol na to, že keď sa stratí výbušnina z kontrolného dohľadu na tri minúty, tak je poplach.
 

?

zeby dyslexia?
System nezavisly od ludi neexistuje. Niet systemu, ktory by sa nedal nerespektovat, obist, alebo zneuzit.
Ale keby existoval, kto ten system nezavisly od ludi vypracuje a kto ho zavedie? Medvede?
 

Systémy

sú veľmi ľahko zneužiteľné, priemerne zneužiteľé a ťažko zenužiteľné. To že nejaký vojak urobil na letisku chybu sa dalo riešiť veľmi jednoduchým systémom. Za socializmu bol systém nastavený tak, že všetci sa išli zabiť za bonami do Tuzexu a polícia roky makala na tom, aby obchod s bonami potlačila. Stačilo zmeniť systém a Tuzex zmizol. Nikto ho nemusel zakázať. Systém musí vždy počítať s tým, že ľudia sú dobrí a zlí, korumpovateľní i poctiví, proste rôzni. Ja som mal na vojne v čate ľudí, ktorí skončili štyri triedy ZŠ. Systém bol nastavený tak, že aj takí boli použiteľní pri ladení vysielačok. Úradník má len ladiť vysielačky. A pri jeho výbere sa máme riadiť tým že má dve ruky na ladenie a nie či je dobrý alebo zlý. Lebo naše kritéria na dobrosť a zlosť sú veľmi rôzne. On aj Hitler bol podľa niektorých veľmi dobrý človek a mal rád zvieratá. Ale chybou systému sa dostal k moci a výsledkom bolo desiatky muiliónov mŕtvych...
 

 

Skúste odpovedať na tento môj príspevok:
http://blog.sme.sk/diskusie/dp...

Akým spôsobom sa má zabezpečiť ochrana prírody, ak nie ne základe verejnej moci, tj. v podstate činnosťou ministerstva? Nechať to na jednotlivcov zjavne nepostačí, pretože napr. pre nejakého priemyselníka je výhodnejšie vypúšťať chemikálie do rieky, ako vynakladať ďalšie financie na ich ekologické zlikvidovanie. Preto musí byť niekto schopný donútiť ho, aby tak nerobil, a na to sa zriaďuje verejná moc.

Potom ešte existujú utopistické vízie, že každý bude ideálne morálny, tie sú ale dosť nereálne.
 

Áno,

veď ja s vami súhlasím. Veď o tom som písal v blogu. Ochrana prírody sa (okrem iného, samozrejme) má zabezpečiť na základe verejnej moci- napríklad činnosťou ministerstva. A túto svoju základnú funkciu, ako som napísal a vymenoval množstvo príkladov - ministersvo životného prostredia NEPLNILO. Nebude ju plniť samozrejme ani ministerstvo pôdohospodárstva. Takže v týchto dvoch stavoch nie je žiaden rozdiel. Ministerstvo pôdohospodárstva bude povoľovať odstrel medveďov, vlkov, povoľovať ťažbu v rezerváciách, bude povoľovať postreky nebezpečnými chemickými látkami kdekoľvek a v národných parkoch zvlášť, tak ako to robilo ministerstvo životného prostredia. Ministerstvo pôdohospodárstva bude rovnako ako ministerstvo životného prostredia brániť vzniku nových rezervácií, bude blokovať vznik súkromných prírodných rezerácií, presne podľa dlho skúšaného postupu mnohých ministrov životného prostredia. Takže zatiaľ sa mení len adresa zločinca. Na zmenu, ktorá by zabezpečila fungovanie ochrany prírody, ešte len čakáme. Prinesie ju nová vízia ochrany prírody, nové legislatívne nastavenie, ktoré znemožní uďeľovanie nezmyselných výnimiek skorumpovanými úradníkmi, to všetko možno na novom Ministerstve OCHRANY životného prostredia, pretože ak ste si nevšimli, tak v názve doterajšieho ministerstva chýbalo slovo OCHRANA.
 

Tvoja logika uvažovania

sa asi zrazila s medveďom, aby sme neišli ďaleko od prírody a tým samozrejme nemyslím chudáka ministra :-).
Ale šak dobre, uvažujme : vypíšme medzigalaktický tender na vypracovanie zákona o ochrane prírody na Slovensku, ktorý by bol nezávislý od ľudí, čo nám v tom bráni ? A je to.
Alebo žeby to bolo ináč ? Žeby si nejaká samozvaná vyvolená skupinka povedala, že oni budú zastupovať mimozemšťanov, že majú notársky overené splnomocnenie ... ?
 

súhlasím,

ako aj s tým, že MŽP porušuje zákony. toto všetko by mohlo fungovať, ak by na čele enviropolitiky sedel manažér a nie ekológ. lebo reálny a funkčný model ochrany prírody - teda s jednoznačnými právomocami, s vlastnením toho územia, s prehľadným financovaním a odbornou nezávislosťou - žiaden ekológ zaviesť nedokáže. s tým už máme bohaté skúsenosti. ja by som sa kľudne priklonil aj za zlúčenie s MH, aj keď to má svoje riziká.
 

?

takze Chrbet, Tursky, Caplovic, Medved - to su ekologovia...
Uzasny objav. Otvaras mi nove horizonty.
 

nie,

posledné 4 roky som nemal na mysli. chcel som povedať, že pod MH vidím väčšiu šancu, že sa aj v ekológii bude rozmýšľať ekonomicky a zavedie sa konečne funkčný systém ochrany prírody.
 

MP a ani MH

určite nezavedie funkčný systém ochrany prírody alebo životného prostredia. To nikdy nemôže urobiť skorumpovaný politicky dosadený štátny úradník. Taký systém môže vzísť len z celospoločenskej diskusie na základe dohody a kompromisov všetkých záujmocvých skupín.
 

totálna utópia

takéto rokovania sú vedené vždy pod gesciou a záštitou rezortného ministerstva, to nie je že sa stretne Fery s Jožom a dohodnú sa, že večer idú na pivo, toto sú reči absolútne o ničom.
Ak by tam boli politickí dosadení štátni úradníci Wiezik s Kaliským a zakázali by na 5000 rokov lov medveďov a vlkov tak sa stavím, že nič by netrebalo meniť a MŽP by bolo tým najlepším a najprogresivneším ministerstvom na svete a zákon ne taký ešte.
Navrhni iný lepší mechanizmus ako je demokracia a ako sú demokratické voľby, taký, aby si tu nejaké skupinky so spriaznenými dušami sami diktovali, čo sa bude na ministerstvách diať, ak voľby vyhrajú tí nesprávni ľudia alebo aj tí správni a nedajbože nebudú počúvať ...
Komu by sa už páčilo čo sa robí na príslušných ministerstvách, určite nikomu, ale takýmto spôsobom k tomu pristupovať je absolútna utópia.
 
Hodnoť

MŽP s MPodohospodarstva-poda vypadla...

Tak to ma aspon nejaku logiku.Ale nic z toho nebude-toto zlucovanie je len odputavanie pozornosti od EMISII,DLHU,MYTA,TENDROV!!!!IFI koalicia nevie SETRIT-naucili sa len KRADNUT,MINAT a ZADLZOVAT SR.
 
Hodnoť

 

Juraj aj NAPANT - "výstavba a rozširovanie zjazdoviek (TANAP)" : http://milanhrasko.blog.sme.sk...
http://milanhrasko.blog.sme.sk...
 

1 2 >

Najčítanejšie


 1. Oliver Andrejčák: Stále len rozpráva, rozpráva, rozpráva... 5 973
 2. Ondrej Putra: Samovraždy zamestnancov v kríze 3 248
 3. Július Kovács: Ján Mičovský človek, ktorému vďačíme za zatknutie Kožucha, Kvietika a najnovšie aj Bodora 2 260
 4. Mišo Šesták: Keď na korupciu stačila pálenka 2 142
 5. Věra Tepličková: Premiér Matovič nevie ani po troch mesiacoch praxe vládnuť, 1 779
 6. Dominika Dongova: Čo priťahuje ženy? Jeden muž mi dnes povedal.. 1 347
 7. Stanislav Martinčko: Hriech B. Kollára je len na jeden Otčenáš!! 1 199
 8. Martin Pekár: Kontroverzný človek je členom výboru pre prípravu novely stavebného zákona 1 086
 9. Igor Hornak: Električka po Landererovej 935
 10. Gabriel Čajko: Pomohol by polícii Old Shatterhand? 850

Rebríčky článkov


 1. Filip Pančík: Špagety
 2. Olívia Lacenová: Zlato ukazuje svoju silu. Prekoná do konca roka hranicu 2 000 USD za uncu?
 3. Michael Laitman: Vyzbrojovanie USA a tajná zbraň prírody
 4. Július Kovács: Ján Mičovský človek, ktorému vďačíme za zatknutie Kožucha, Kvietika a najnovšie aj Bodora
 5. Štefan Vidlár: 1. liga
 6. Andrea Bérešová: Kosenie horskej lúky na Miláne Grúni
 7. Richard Gajarský: OČR a karanténa.
 8. Miriam Studeničová: O záhadnej identite neznámeho z evanjelií
 9. Denis Jacko: Malinový stret
 10. Lukáš Baloga: Čínsky akciový trh dynamikou rastu jasne prekonal USA aj Európu


Už ste čítali?