Čierna, biela a sedem farieb dúhy

Autor: Juraj Lukáč | 21.5.2007 o 9:09 | Karma článku: 12,42 | Prečítané:  9825x

Je obyčajný májový týždeň a na Čergove sa pripravuje jedľovobukový les na takú obyčajnú noc. Slnko padá do čiernych mrakov a do tmy zapadne ešte trikrát. Za mraky, do údolia a do úplnej tmy. Vlk sa vracia s plným žalúdkom k svojmu brlohu a o chvíľu tam vyvráti pred vlčicou a štyrmi vĺčkami natráveného zajaca, ktorého ulovil pred niekoľkými hodinami. Líška na lúke naháňa svoje myši a zvedavá sova dlhochvostá nevie či už húkať alebo ešte nehúkať. Príroda sa práve obliekla do Májových Sedmich Farieb Dúhy.  

Všímavý pozorovateľ uvidí inverzné poradie farieb na druhej, slabšej, dúhe.Všímavý pozorovateľ uvidí inverzné poradie farieb na druhej, slabšej, dúhe.

A tak to má byť.

Prirodzený život nie je len čierna a biela. Na svete nie je len dobré a zlé, malé a veľké, silné a slabé. Je veľa odtieňov života medzi exekútorom búchajúcim vám na dvere a priesvitnou sukienkou osemnásťročnej dievčiny bežiacej po rozkvitnutej lúke.

Áno, život hraje dúhovými farbami a ak ich chceme vidieť, je potrebné mať otvorené oči i dušu. 

Fialová, indigová a modrá sa unavenému pútnikovi objaví pri pohľade cez celý čergovský hrebeň smerom k Tatrám. Horské chrbáty ako vystrihnuté z Benkových obrazov obsahujú aj zelenú, ale len takú nekontrastnú, zahalenú do večerného oparu. 

tatry.jpg 

To prvá súkromná prírodná rezervácia Vlčia so svojími 11 458 stromami má sviežej zelenej dostatok. Na niekoľko skutočných politických Zelených strán. Len keby to nekazili tie záškodnícke tmavé jedle.

vlciablog.jpg 

A kde je žltá a oranžová? Takmer všetky iskernikovité rastliny majú žlté kvety, tu hore ale ešte nie sú rozkvitnuté. Oranžová farba sa v lesoch používa na označovanie majetkových hraníc, ale pretože Slováci neprišli v minulosti do styku s pomarančami, natierajú hranice takmer vždy červenou farbou.

Takže nič? Ale nie. 

Zo západu prišla nečakane búrka. Je to zaujímavé, ale u nás, na východnom Slovensku, prichádzajú nečakané búrky vždy zo západu, nie z východu. Krátka búrka a zapadajúce slnko urobili svoje. V dúhovom oblúku, medzi červenou a žltou, uvidíte aj oranžovú.

duhapanoramablog.jpg

čiernej, nedúhovej, bezfarebnej noci, keď som už dávno sníval o nekonečných, nevyrúbaných jedľovobukových lesoch, tiahnucich sa až k horizontu, zaznel z hrebeňa prenikavý krik. Skúkam chvíľu nepokojne počúval, ale potom ho to dožralo. Aj on chcel pokračovať vo svojich snoch. Niekoľkokrát zabrechal smerom k nočným narušiteľom a hluk stíchol.

V biele ráno sme uvideli príčinu nočného kriku. Na lúke ležala mŕtva líška s červenou krvavou škvrnou na hlave. Proti vlkovi nemala v noci najmenšiu šancu. A nemal by ju ani Skúkam. Našťastie v živote niekedy stačí zakričať alebo zabrechať. 

 liska.jpg

Aj taká je farba divočiny.

Končí obyčajný májový týždeň a jeho Sedem Farieb Dúhy na Čergove.

duhacergovblog.jpg

Schádzame so Skúkamom dole, medzi ľudí.

Do sveta, v korom mnohí vidia v živote len čiernu a bielu.

troskablog.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?