Javorové blues

Autor: Juraj Lukáč | 12.12.2006 o 11:11 | Karma článku: 11,13 | Prečítané:  17495x

Javor je strom. Ale niekedy aj kopec. Alebo obec uprostred šumavských smrekov. Javorina, Javorinka, Klenovec či Klenová, to sú dolinky, údolia, hory či obce na Slovensku či v priľahlých Čechách a Morave. Názvy, ktoré pamätajú, že tento strom bol u nás všade. Z javora sa robia husle a javorový cukor. To už asi počul každý. Egypťania ešte s javorovými listami liečili opuchliny a hnisajúce rany, Kelti zmierňovali horúčky. To je možné.  Ale aký to bol všetko javor? Tatarský, horský, mliečny, poľný, dlaňovolistý, ohnivý, cukrový, veľkokvetý, montpeliérsky?  Bolo mi to vždy jedno. Javory sú nádherné stromy s výraznou charizmou, stromy, pod ktorými sa krásne spí, stromy spod ktorých vytekajú čarovné pramene. Až som nedávno išiel po Čergovskom pohorí a na tabuli, ktorú vytvorili lyžiari a Európska únia, som objavil EUROJAVOR, strom Európskej únie. Koruna ako javor poľný, listy a známe javorové krídla ako javor mliečny, v texte je javor označený ako javor horský. A to bolo už aj na môjho Skúkama veľa.   

Tabuľa s javorovým listom na hrebeni Čergovského pohoriaTabuľa s javorovým listom na hrebeni Čergovského pohoriaJuro Lukáč

Posledné lúče gýčovite zapadajúceho slnka olizovali tabuľu s Eurojavorom, keď Skúkam zavyl javorové blues a vyrazili sme do lesa v blízkom okolí zdokumentovať, čo za javory to v našich horách, ktoré sú už súčasťou Európskej únie, vlastne rastú. 

Zabudnite na dlaňovolistý, ohnivý, cukrový, veľkokvetý či montpeliérsky javor. Tie uvidíte len ak v parkoch. Javor tatársky a javor poľný sú stromy z teplomilných dubín a lužných lesov a keď niekedy vystúpajú vyššie, ide vždy o výnimku potvrdzujúcu pravidlo.

V normálnych slovenských lesoch sa stretnete takmer vždy len s javorom mliečnym a javorom horským, ktorý sa nazýva aj klen (spomeňte si na Klenovú či Klenovec...). Obidva javory nájdete v lesoch od nížin až do hlbokých slovenských hôr, aj keď s postupujúcou nadmorskou výškou stráca javor mliečny dych skôr ako javor horský.

Napodiv z javora mliečneho nenadojíte mlieko a javor horský nerastie len v horách. Stromy sa dajú ale rozlíšiť ináč. Ak sú na strome ešte listy alebo známe javorové "nosy", ktorými sme sa ako deti vyzdobovali, rozlíšenie je jednoduché.

Javor mliečny má listy s ostrými špičkami ako písmeno i. Javor mlIečny, jednoduché, však?

jmliec.jpg

Javor horský má listy s oblými okrajmi a "nosy", dvojnažky, sú na rozdiel od mliečneho javora, v ostrom uhle.

klenlist.jpg

Ale nielen podľa šiat rozoznáte človeka a podľa listov javory . Výrazne odlišná je aj kôra.  U mliečneho javora je rozpukaná pozdĺžnymi trhlinami,

jmlieckora.jpg

u javora horského - klena, je kôra šupinatá.

klenkora.jpg

Aj keď v našich lesoch obidva javory dosahujú výšky do tridsať metrov, javor mliečny je takmer vždy subtílnejší, 

jmliecvzrast.jpg

zatiaľ čo klen dosahuje často veľmi impozantné rozmery.

klenvzrast.jpg

V starých javoroch horských sa často vytvoria veľké dutiny, ktoré využívajú zvieratá na výchovú mláďat. V mnohých takýchto starých klenoch vyrástli stovky možno až tisíce východoslovenských vlkov. 

klenbrloh.jpg

Teraz sa môžeme vrátiť k tabuli na čergovskom hrebeni a hrať hru "Nájdi tri chyby". Vidíte ich? 

detailtabula.jpg

Javory v lese nie sú nikdy sami. Les je vždy veľké spoločenstvo rastlín a živočíchov, je to organizmus, ktorý je iný v Tatrách a iný na Čergove. A javorový "organizmus" je veľmi typický, má rád svojrázny podklad, balvany, kamene či štrk doplnený zvyškami rastlín. A tak si všimnite, že keď sa vám budú niekde podlamovať nohy na skalných sutinách slovenských hôr, že okolo vás sú javory horské so svojou odlupujúcou sa kôrou obklopené jaseňmi a brestami. Pod nimi môže vykúkať vyplazený zelený jelení jazyk a hlavne nádherné záhony mesačnice trvácej so striebornými mesiačikmi, trepotajúcimi sa aj v najslabšom vetre.

A na okrajoch, pri potokoch, sa bude týčiť do výšky poriadného Slováka, rastlina s bielou metlinou, o ktorej som svojim dcéram tvrdil, že je pomenovaná po mne.

Udatník lesný.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Aby nám nevládli Marťania (píše Ivan Mikloš)

Mečiarovi voliči z roku 1998 a 2002 sa chystajú voliť už o pár dní Fica a jeho stranu.


Už ste čítali?