Vlci ďakujú

Autor: Juraj Lukáč | 11.9.2006 o 13:30 | Karma článku: 15,71 | Prečítané:  4527x

Zjavil sa ticho, absolútne nečujne, ako prízrak v jesennej hmle. Pozeral na mňa ako sa naťahujem so Skúkamom o pravú slovenskú parenicu. Sedeli sme tento víkend v čergovskej jedľobučine a len tak som dvihol hlavu od syru. Stál na konci poľovníckeho chodníka, v tuneli z mladých stromov. Štvormesačné vlčie mláďa, šelma puberťák.

Skúkam s údivom kontroluje vyčistený chodníkSkúkam s údivom kontroluje vyčistený chodníkJuraj Lukáč
Hac lupi, hac canes, presne podľa latinskej klasiky som teda sedel medzi psom a vlkom. Rimania tak opisovali miesto medzi dvoma zlami, ale ja som sa cítil celkom dobre. Aj Skúkam. Využil  chvíľku mojej nepozornosti a zmocnil sa vytúženej zvolenskej špeciality.

Keď si vĺčko všimol, že som ho spozoroval zahanbene sklopil oči a bleskovo zmizol v húštine. Asi to nebol diabol, pretože nezostal po ňom ten povestný pekelný smrad.

Rozmýšľa som ako to, že sme ho s mojim najlepším priateľom, československým vlčiakom, nepočuli prichádzať, keď som si všimol, že chodník nad ktorým sedíme je krásne vyzametaný. Ako na jeseň v mojom bývalom vojenskom útvare protivzdušnej obrany štátu, v Jaselských kasárňach v Brne.

Tak sme sa ticho po ňom prešli. Nádhernou jesennou prírodou  sme kráčali nečujne ako duchovia, pretože žiadna vetvička nemala šancu pod mojou nohou prasknúť a žiaden lístoček nemohol zašušťať pod Skúkamovými labkami.

Celých desať kilometrov v srdci Čergovského pohoria vyzametanej autostrády nás uchvátilo.

Keďže trochu poznám správanie sa miestnych vlkov v tomto teréne, viem že vyzametaný chodníček ide ich najlepším lovišťami a terénom, ktorý majú najradšej. Vlci sa vždy snažia využiť terén tak, aby ich pohyb po ňom stál čo najmenej energie. Preto chodia veľmi radi po chodníkoch, lyžiarskych stopách, lesníckych približovacích linkách alebo zvažniciach.

Poľovníci vyčistili chodník pravdepodobne preto, aby teraz na jeseň mohli lepšie pozorovať zver.

Vlci sú im za to veľmi vďační. Budú sa môcť od tohto víkendu prikrádať k lovenej zveri podstatne jednoduchšie, bezpečnejšie a so stopercentnou zárukou, že ich jelene a diviaci nebudú počuť.

Za toto uľahčenie života našej ťažko skúšanej šelme chcem v mene Klubu slovenských vlkov všetkým čističom poľovníckych chodníkov poďakovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cirkev znova skúša blahorečiť biskupa Vojtaššáka, ktorý sa angažoval za Slovenského štátu

Proces blahorečenia v roku 2003 pozastavil Vatikán, nedávno ho cirkev obnovila.

Stĺpček Osmelené

Možno nie ste až takí neúspešní, ako si myslíte

Naše jadrové presvedčenia nás môžu celý život klamať.


Už ste čítali?