Fotoreportáž zo zaplaveného východu

Autor: Juraj Lukáč | 5.6.2006 o 10:50 | Karma článku: 14,70 | Prečítané:  7182x

Pravdepodobne neexistuje meteorologická singularita, ktorá sa vyskytuje s väčšou istotou a je zároveň tak populárna ako Medardove dažde. Prvú júnovú dekádu zaplavujú strednú Európu dažde už stovky rokov. Meteorológovia udávaju pravdepodobnosť výskytu tohto javu väčšiu ako sedemdesiat percent. Zrážky neprichádzajú samozrejme úplne presne 8. júna a nikdy netrvajú biblických štyridsať dní, ale sú také pravidelné, že v praveku meteorológie nemeckí meteorológovia G. Hellmann a H. Almstedt začali hovoriť, pomerne nesprávne, o európskom letnom „monzúne“. Začiatkom júna teda prší takmer vždy. Čo je na východnom Slovensku novinka, sú povodne v podhorských obciach, aj pri zrážkach, ktoré v minulosti len zdvíhali hladiny lokálnych riečok. 

 Fedor Vico

Za posledných štyridsať rokov napršalo počas niekoľkých dní v mojom obľúbenom Čergovskom pohorí začiatkom leta viackrát viac ako 110 milimetrov zrážok. Krásne jedľovobukové lesy dokázali tieto zrážky z veľkej časti absorbovať a do riek púšťali vodu v množstve, ktoré rieky udržali vo svojich korytách. Pred troma rokmi začali lesohospodári realizovať na tomto území nový lesný hospodársky plán s trojnásobne vyššou ťažbou a prvé „výsledky“ sa ukázali už v minulom roku.

V sobotu, aj keď nepršalo, bolo jasné že Medard je vo vzduchu. Tento pohľad na olovené mraky nad Čergovom mám veľmi rád. Pripomína mi obrazy Martina Benku.

 

Zo soboty na nedeľu z týchto mrakov spadlo asi tridsať milimetrov zrážok a agentúry hneď ráno vydali správu o evakuácii rómskej osady v dedine Olejníkov. Tak som sa tam išiel pozrieť. Osadu poznám veľmi dobre. Z Olejníkova, neďaleko osady, pochádzajú moji pradedovia, dedovia i rodičia a s babkami som tam v mladosti trávil všetky svoje prázdniny.

No, zdiaľky sa nič nedialo.

Detail odhalil sušiace sa veci, ale po sťahovaní národov, tak ako to prezentovali média, nie je ani stopy.

Voda z neznámych dôvodov ušetrila rómsku osadu a vyliala sa medzi dedinami Olejníkov a Ľutina.

Voda z vyrúbaných svahov priniesla všade na lesné cesty bahno,

a nižšie trhala cesty, ktoré boli minulého roku mizerne opravené,

a niekde cesty zmizli úplne.

Pani, ktorá za nič nemôže, ale úplne všetko si vždy odnesie - starostka Olejníkova, pani Bartošová. Držím jej prsty.

Záver: Nedá mi zopakovať kto podľa mňa za to môže. Dramatické zvyšovanie ťažby v jedľovobukových lesoch pohoria Čergov.

Tu, pred troma rokmi, začala konverzia vodozádržnej schopnosti čergovských jedľobučín na peniaze.

 

Poznámka: Autorom dvoch fotografií je Marián Chovan, všetky ostatné sú moje.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?