Medvede nevedia čítať

Autor: Juraj Lukáč | 22.5.2006 o 13:55 | Karma článku: 14,80 | Prečítané:  6083x

Pesticídy sú zvláštne látky. Dôvod ich výroby je jediný - zabíjanie živých organizmov. Insekticídy majú napríklad zabíjať hmyz a herbicídy rastliny. Ľudia si pritom myslia, že herbicídy zabíjajú LEN rastliny a insekticídy zabíjajú LEN hmyz. Nie je to pravda.

Odborníci vedia veľmi dobre, že podstata živých organizmov je spoločná a každý útok na ňu je preto nebezpečný pre rôzne formy života. Z minulosti stačí spomenúť dva názvy. Zyklon B a Agent Orange.

Zyklon B je pesticíd nemeckej firmy IG Farben, ktorý používal nacistický režim počas holokaustu v koncentračných táboroch v druhej svetovej vojne. Ako insekticíd, prípravok proti hmyzu, ho dnes vyrába pod zmeneným obchodným názvom Uragan D2 česká firma Draslovka z Kolína. Agent Orange je pesticíd, ktorý používala americká armáda vo vietnamskej vojne ako herbicíd - na odstraňovanie listov zo stromov vietnamských džunglí. Základnú surovinu na jeho výrobu, herbicíd 2,4,5 - T vyrábala v rokoch 1965 až 1968 socialistická československá firma Spolana Neratovice. Na riešenie zdravotných problémov amerických veteránov vietnamskej vojny, ktoré sú spôsobené zasiahnutím herbicídu Agent Orange vynakladá americká vláda milióny dolárov.

Svoju chemickú vojnu sa tohto roku rozhodli viesť na území Tatranského národného parku (TANAP) aj Štátne lesy (ŠL) TANAP. V máji plánujú použiť na tomto chránenom území insekticíd Fury 10 EW (1000 litrov) a herbicíd Roundup Biaktiv (600 litrov).

Samozrejme insekticíd LEN proti lykožrútovi a herbicíd LEN proti burinám.

Skutočne?

Podľa výskumov profesora Gilles-Eric Seralini z Universite de Caen vo Francúzsku, ďalších výskumných pracovníkov z tejto univerzity a týmu vedcov z Texaskej univerzity v USA, herbicíd Roundup Biaktiv už v extrémne nízkych dávkach ovplyvňuje tvorbu pohlavného hormónu estrogén, modifikuje bunky embryí, placenty a ovplyvňuje delenie ľudských buniek.

Podľa ďalších výskumných správ je aj cypermetrín, hlavná zložka insekticídu Fury 10 EW, endokrinný disruptor, to znamená, že ovplyvňuje prácu hormónov v ľudskom tele a výrazným spôsobom tak vplýva na tvorbu spermií.

Paradoxne Krajský úrad životného prostredia v Prešove v týchto dňoch udelil výnimku pre pracovníkov Botanického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV), Ústavu krajinnej ekológie SAV a pracovníkov Univerzity Komenského v Bratislave, na pohyb v priestore, ktorý ŠL TANAP mienia postriekať pesticídmi, bez toho, aby vedeckých pracovníkov akýmkoľvek spôsobom na túto skutočnosť upozornil.

Mňa trápi ale ešte niečo iné.

Ľudí môžeme varovať výstražnými nápismi.

Ale tatranské medvede nevedia čítať.

Čo s tým?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kto prekonal covid, testovaniu sa vyhne. Nemusí to byť zadarmo

Vzor potvrdenia zverejnil Úrad verejného zdravotníctva.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ako Sulík s Remišovou zle zapli gombík

Didaktická príručka pre budúcich členov koalícií.


Už ste čítali?