reklama

Ekologická olympiáda?

Včera sa s veľkou slávou skončili Zimné olympijské hry 2006 v talianskom Turíne. Ich usporiadatelia sa už pri príprave hier chválili, že to bude „zelená“ olympiáda s mimoriadnym dôrazom na ochranu životného prostredia. Zimné hry, kde 57 metrov vysoká olympijská pochodeň spaľovala 8000 kubíkov metánu každú hodinu, pričom celkové spotrebované množstvo, by na rok zásobilo dedinu s 3 500 obyvateľmi, hodnotí dokument, ktorý vypracoval Svetový fond pre ochranu prírody - WWF. Olympiáda v nej na ekologickom vysvedčení dostáva známku „uspokojivá“.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (30)
Obrázok blogu

V správe s poetickým názvom „Ľad, sneh a mesto“ dostali kladné ohodnotenie budovy v Turíne, ktoré sa budú používať aj po skončení hier, verejná doprava a recyklovanie v olympijskej dedine.

Na druhej strane správa konštatuje, že organizátori postavili skokanské mostíky a dráhu pre športové boby v chránených územiach, jeden mostík dokonca v prísne chránenej zóne údolia Val Troncea.

V tomto prístupe sa veľmi presne odráža to, čo si väčšina Európy predstavuje pod ochranou životného prostredia. Recyklovanie a slušnú výstavbu. Prírodné prostredie, priestor kde žijú milióny a milióny živočíšnych a rastlinných druhov, bez ktorých na tejto Zemi neprežijeme, to prírodné prostredie už je mimo „naše životné prostredie“.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale mohlo byť ešte horšie.

Málokto si to pamätá, ale o usporiadanie práve týchto zimných olympijských hier sme sa uchádzali aj my. Výbor kandidatúry ZOH 2006 Poprad-Tatry pod vedením Jána Smereka z Rezešovho VSŽ Košice, za 200 miliónov korún a v spolupráci s generálnymi sponzormi VSŽ Košice, Slovenskou sporiteľňou a Investičnou a rozvojovou bankou, navrhol olympiádu, ktorá dostala v environmentálnej časti najhoršie hodnotenie spomedzi šiestich kandidátskych miest.

Nečudo.

V Tatranskom národnom parku, v území s najvyššom ochranou sa malo vyrúbať 3000 stromov. V Národnom parku Nízke Tatry bola súčasťou príprav na ZOH 2006 likvidácia temer siedmich hektárov vysokohorského lesa. Ďalších vyše šesť hektárov lesa sa išlo rúbať v Tatranskej Štrbe, Svite - Babe, Svite - Lopušnej doline a v Závažnej Porube. Bez platného stavebného povolenia a stavebného konania sa vybudovalo umelé zasnežovanie na zjazdovke FIS I v Nízkych Tatrách a U-rampa vo Svite - Lopušnej doline.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keď kandidatúru pripravovalo Poľsko, proti výrubom v chránených územiach poľského TANAPu sa postavila celá poľská umelecká elita na čele so spisovateľom Stanislavom Lemom a nositeľmi Nobelovej ceny Czeslawom Miloszom a Wislavou Szymborskou. Vtedy prišiel náš Výbor kandidatúry ZOH 2006 s iniciatívou spoločnej poľsko-slovenskej olympiády. Disciplíny, ktoré by nevyžadovali zásahy do chránených území mali byť v Poľsku, tie pri ktorých sa mali rúbať v chránených územiach lesy, by sme organizovali my.

Asi preto, že Slovensko nemá nositeľov Nobelovej ceny.

Juraj Lukáč

Juraj Lukáč

Bloger 
  • Počet článkov:  124
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Elektronik, ktorý sa zamiloval do divočiny a ako východoslovenský chmurnik predpovedá počasie na každý víkend Zoznam autorových rubrík:  Slovenská divočinaMôj priateľ SkúkamDrevorubači a poľovníciStromyNa hranici zdravého rozumuSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu