Spáľme kostoly?

Autor: Juraj Lukáč | 22.8.2014 o 10:30 | Karma článku: 15,28 | Prečítané:  8490x

Vláda rozhodla o prideľovaní štátnej dotácie na pálenie kostolných lavíc vo výške približne 80 € na jednu lavicu. Dôvodom je podpora znižovania spotreby fosílnych palív a obmedzovanie emisii uhlíka do atmosféry. Za spálenie ikonostasov a modlitebných knižiek sa pripláca prémia 800 € na každú tonu takto spálenej hmoty.

Asi takto vyzerá slovenská dotačná politika v oblasti alternatívnych zdrojov dohnaná ad absurdum. Realita bohužiaľ nie je veľmi vzdialená tejto literárnej hyperbole.

Slovensko dotuje elektrickú energiu vyrobenú z drevnej štiepky sumou 50€ až 70€ za každý spálený kubík dreva. Nejde takmer vôbec o drevo z energetických porastov alebo odpad z drevospracujúceho priemyslu. Väčšinou ide o drevo z bukových lesov alebo o náletové dreviny zo zarastených lúk.

V prípade východného Slovenska sú to buky z Chráneného vtáčieho územia Čergov alebo z Národného parku Poloniny. Tieto územia sú pritom perly slovenských bukových lesov, lesy, v ktorých sa cítite ako v božom chráme.

Teda ak práve nestojíte uprostred holorubu vytvoreného ťažbou dreva určeného na výrobu energetickej štiepky.

Slovensku ubudlo od roku 2000 760 kilometrov štvorcových lesov a v súčasnej dobe sa ťaží takmer 4 milióny kubíkov dreva len na energetické účely, pričom udržateľná ťažba všetkého dreva je na lesných a nelesných plochách 5,8 – 6 miliónov kubíkov.

Lesoochranárske zoskupenie VLK preto začalo v apríli kampaň BIOMASAKER, kde upozorňuje na problém spaľovania biomasy na Slovensku. Už viac ako 35 000 občanov Slovenska žiada v petícii zrušenie štátnych dotácií na všetko drevo spaľované v biomasových zariadeniach okrem dreva pochádzajúceho z energetických porastov a z odpadu z drevospracujúceho priemyslu.

Celkom som sa preto potešil, keď som sa dozvedel, že iniciatívni obyvatelia Bardejova pripravujú dňa 26. augusta 2014 o 11.55 pred firmou BIOENERGY Bardejov protest proti ničeniu slovenských lesov.


Ja tam určite prídem.

Pretože nechcem svojimi daňami platiť pálenie našich lesných chrámov v biomasových elektrárňach.

Pozývam aj vás.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Kollára budú odvolávať, návrh podal on sám

Sme rodina avizuje, že v prípade odvolania Kollára odíde z vlády.

Kollár chce, aby parlament legitimizoval plagiátorstvo

Koná ako najhoršia politická sorta.


Už ste čítali?