Spáľme kostoly?

Autor: Juraj Lukáč | 22.8.2014 o 10:30 | Karma článku: 15,28 | Prečítané:  8177x

Vláda rozhodla o prideľovaní štátnej dotácie na pálenie kostolných lavíc vo výške približne 80 € na jednu lavicu. Dôvodom je podpora znižovania spotreby fosílnych palív a obmedzovanie emisii uhlíka do atmosféry. Za spálenie ikonostasov a modlitebných knižiek sa pripláca prémia 800 € na každú tonu takto spálenej hmoty.

Asi takto vyzerá slovenská dotačná politika v oblasti alternatívnych zdrojov dohnaná ad absurdum. Realita bohužiaľ nie je veľmi vzdialená tejto literárnej hyperbole.

Slovensko dotuje elektrickú energiu vyrobenú z drevnej štiepky sumou 50€ až 70€ za každý spálený kubík dreva. Nejde takmer vôbec o drevo z energetických porastov alebo odpad z drevospracujúceho priemyslu. Väčšinou ide o drevo z bukových lesov alebo o náletové dreviny zo zarastených lúk.

V prípade východného Slovenska sú to buky z Chráneného vtáčieho územia Čergov alebo z Národného parku Poloniny. Tieto územia sú pritom perly slovenských bukových lesov, lesy, v ktorých sa cítite ako v božom chráme.

Teda ak práve nestojíte uprostred holorubu vytvoreného ťažbou dreva určeného na výrobu energetickej štiepky.

Slovensku ubudlo od roku 2000 760 kilometrov štvorcových lesov a v súčasnej dobe sa ťaží takmer 4 milióny kubíkov dreva len na energetické účely, pričom udržateľná ťažba všetkého dreva je na lesných a nelesných plochách 5,8 – 6 miliónov kubíkov.

Lesoochranárske zoskupenie VLK preto začalo v apríli kampaň BIOMASAKER, kde upozorňuje na problém spaľovania biomasy na Slovensku. Už viac ako 35 000 občanov Slovenska žiada v petícii zrušenie štátnych dotácií na všetko drevo spaľované v biomasových zariadeniach okrem dreva pochádzajúceho z energetických porastov a z odpadu z drevospracujúceho priemyslu.

Celkom som sa preto potešil, keď som sa dozvedel, že iniciatívni obyvatelia Bardejova pripravujú dňa 26. augusta 2014 o 11.55 pred firmou BIOENERGY Bardejov protest proti ničeniu slovenských lesov.


Ja tam určite prídem.

Pretože nechcem svojimi daňami platiť pálenie našich lesných chrámov v biomasových elektrárňach.

Pozývam aj vás.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kvasnica: Zverejňujeme len to, čo neublíži vyšetrovaniu vraždy

Treba podľa Kvasnicu ukázať, ako bola riadená prokuratúra.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Fico už nevie pomôcť ani sebe

Predseda Smeru sa tvári, že je stále šéf.


Už ste čítali?