Ľudské stopy medveďov

Autor: Juraj Lukáč | 18.1.2006 o 17:04 | Karma článku: 15,60 | Prečítané:  7661x

V snehu pripomína zadná stopa medveďa stopu človeka. Keď som minulý rok išiel v neskorej jeseni lesom a natrafil som na medvedie stopy otlačené do prvého snehu, od tej podobnosti so mnou až zatriaslo. Opäť som si uvedomil, že tie rozdiely medzi nami, nie sú až také veľké, ako sa zdá. A že sa možno potrebujeme. Opäť som si musel spomenúť na medvedíka "omylom" zastreleného na spoločnej poľovačke Technickej univerzity vo Zvolene. Bezmocne ležiaci na bruchu vyzeral ako človek. Viem. Máme väčšie problémy. Nezamestnanosť, AIDS, drogy či RAMADu.

Medveď zastrelený namiesto diviaka 19. 10. 2005.Medveď zastrelený namiesto diviaka 19. 10. 2005.

Ale na tom svete nežijeme sami. Okrem nás tu žije množstvo tvorov, s ktorými máme veľa spoločného a ktorých potrebujeme a ani o tom nevieme.

Na Slovensku žije okolo sedemsto medveďov. Asi desať z nich, "chuligánov",  spôsobuje škody na majetku ľudí alebo nás otravujú pri turistických strediskách. 98,5 percent medveďov sa potuluje po našich lesoch, žijú si svoj život a človeku sa intenzívne vyhýbajú. Majú ale jeden veľký problém. Tým sú peniaze. Pre poľovníkov, ktorí vlastnia  poľovný revír, v ktorom sa medveď pohybuje, má jeho smrť hodnotu minimálne stotisíc korún. Poľovníci preto každoročne žiadajú o odstrel aspoň stovky medveďov. A v dnešnej dobe, kde vládne neviditeľná ruka trhu, sto medveďov = 10 miliónov korún. Medveď je ale celoročne chránené zviera a tak je potrebné vytvoriť hmlu strachu a nenávisti. Z jedného až troch incidentov ročne sa média snažia urobiť drámy a laikom sa úmyselne zamlčujú podstatné veci.

Napríklad, že minulého roku bolo na Slovensku desať povolení na odstrel škodiacich medveďov, ale zastrelený nebol podľa údajov Ministerstva životného prostredia ani jeden. Zato poľovníci zastrelili 35 medveďov, ktoré nikomu nič neurobili. Len sa ich podarilo vylákať na nejakú návnadu, veľmi často cukrovinky, rovno pred hlaveň ochotne platiaceho strelca. Nehovorí sa o tom, že pri týchto odstreloch bola v ôsmich prípadoch porušená legislatíva. Nehovorí sa o tom, že na spoločnej poľovačke najväčších odborníkov na poľovníctvo na Slovensku, ľudí z Technickej univerzity vo Zvolene, strelil strelec namiesto diviaka 57 kilového medvedíka. A nik nepovie laikom, že istý obyvateľ z Limbachu s ruským menom, zastrelil na návnade neškodnú matku dvoch malých medvieďatok. Tie teraz chodia po okolitých dedinách a hľadajú svoju mŕtvu matku.

Dobrý dôvod na ďalšie dva odstrely v roku 2007.    

Mŕtva matka dvoch medvedíkov

Nik verejnosti nepovie,  že poľovníci dostali výnimky na zastrelenie 69 neškodných medveďov, ale podarilo sa im zabiť len 35. Pretože na medveďov nestačia ani s prevahou strelných zbraní a nemôžu ich lákať na mäsité návnady. Preto poľovníci chcú tento rok zmenu zákona. Potrebujú medveďov vylákať vyhladovaných po zime na voňajúce mäsité návnady, hneď ako sa zobudia. 

Preto vám všetkým hovorím.

K tým zdochlinám, na ktorých zastrelia tento rok nevinných medveďov, povedú ľudské stopy medveďov, ktorí nikomu nič neurobili.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cirkev znova skúša blahorečiť biskupa Vojtaššáka, ktorý sa angažoval za Slovenského štátu

Proces blahorečenia v roku 2003 pozastavil Vatikán, nedávno ho cirkev obnovila.

Stĺpček Osmelené

Možno nie ste až takí neúspešní, ako si myslíte

Naše jadrové presvedčenia nás môžu celý život klamať.


Už ste čítali?