List z Osadného do neba

Autor: Juraj Lukáč | 14.7.2009 o 8:11 | Karma článku: 16,20 | Prečítané:  4869x

Ahoj, Ľubo, určite vieš, že pred niekoľkými rokmi začala filmárska partia okolo režiséra Marka Škopa u nás v Osadnom natáčať film o obci na konci Slovenska. O konečnej podobe filmu veľa nevieš, pretože si ho ešte nemohol vidieť, veď len teraz nedávno mal premiéru v Karlových Varoch a predstav si, vyhral prvú cenu. Všetci naokolo sa ale neustále zaoberajú politikou, lesmi na riaditeľstve akéhosi podniku v Banskej Bystrici, emisiami, imisiami, zatepľovaním, komármi a Jacksonom. A tak som sa rozhodol, že ti napíšem list.

Hlavní hrdinovia filmu Osadné sú už verejnosti známi. Pravoslávny kňaz, pop, Peter Soroka,

1.jpg

bielovlasý, najstarší európsky starosta, Laďo Mikuláško,

2.jpg

a ortuťovitý rusnacky karikaturista Fedor Vico, ktorého vždy s nekonečnou trpezlivosťou dokázal počúvať režisér filmu Marko Škop.

3.jpg

Boli tu aj menej nápadní

5.jpg

alebo viac nápadní členovia filmovacieho štábu.

6.jpg

Ale potom tu bol TEN medveď. Moja najobľúbenejšia miestna postava. Áno, medveďov tu v okolí Osadného je niekoľko. Ticho sa plazia hlbokými lesmi a nerobia šarapatu ako tie nevychované tatranské.

7.jpg

Ale medveď je aj symbolom miestnych rusnakov, taký veľký, poriadny, silný, preto ho majú v svojom znaku, a preto vo filme Osadné nemohol chýbať.

A to si prišiel na rad ty, sochár a rezbár Ľubo Birka, ktorý sa z gemerskej Rakovnice pri Rožňave pred viac ako dvadsiatimi rokmi prisťahoval za svojou láskou do Sniny. Vystrúhal si pre Osadné veľkého a krásneho medveďa, ktorý stojí uprostred dediny na najčestnejšom mieste.

8.jpg

Ľubo, neviem, či si ešte po tom medveďovi niečo z dreva vystrúhal. Ale viem, že film Osadné už nikdy, tu u nás, neuvidíš. Tá hlúpa trieska, čo ti preťala tepnu a ty si pred rodinou vykrvácal, ti v tom zabránila.  

9.jpg

A tak ti posielam, tam kdesi do neba, pohľadnicu. Takého jedného obyčajného dreveného medveďa uprostred dedinky na konci sveta. Tvojho i nášho medveďa.

10.jpg

Maj sa v tom nebi pekne a počkaj na mňa a aj na tie sovy, čo sme chceli z toho orechového dreva urobiť.

Patríš k hlavným hrdinom filmu Osadné.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Aby nám nevládli Marťania (píše Ivan Mikloš)

Mečiarovi voliči z roku 1998 a 2002 sa chystajú voliť už o pár dní Fica a jeho stranu.


Už ste čítali?