Sme hlúpi

Autor: Juraj Lukáč | 15.10.2008 o 7:07 | Karma článku: 16,65 | Prečítané:  15857x

Základným problémom Slovenska nie sú prejavy súčasnej hospodárskej krízy, rast HDP, dopravné problémy, rastúci počet rozvodov, klesajúca pôrodnosť alebo nebodaj stav životného prostredia. Základným problémom Slovenska je stav vzdelania jeho obyvateľov.

V medzinárodnom prieskume znalostí PISA 2006 slovenskí žiaci prepadli a dosiahli podpriemerné výsledky. Z 57 krajín skončili na 30. mieste. Základné zistenia prieskumu sú pre Slovensko katastrofálne:

  • Vo všetkých testovaných oblastiach, ktorými sa zaoberala PISA v roku 2006, sa slovenskí žiaci umiestnili pod priemerom OECD.
  • Narastá počet žiakov, ktorých vedomosti a schopnosti sú na najnižších úrovniach.
  • Naši žiaci mali výrazné problémy v čítaní grafov.
  • Naši žiaci mali pomerne veľké problémy v úlohách, ktoré vyžadovali používanie dôkazov.
  • Výrazné ťažkosti robil našim žiakom výber dôležitých informácií a faktorov.
  • Neúspešní boli naši žiaci aj v úlohách, v ktorých mali rozpoznať problémy a otázky, ktoré sa dajú skúmať exaktnými prostriedkami.

Vzdelanie občanov Slovenska nie je izolovaná skutočnosť, ale fakt, ktorý sa veľmi vážne premieta do stavu spoločnosti, kvality rozhodovaní v rôznych oboroch nášho hospodárstva. Napríklad pôdohospodárstva.

Od roku 2005 lesohospodári tvrdili v protiklade s vedeckými štúdiami, že lykožrút sa v Tatrách množí geometrickým radom. To znamená, že v rokoch 2006, 2007 a 2008 ho tu malo pribúdať s kvocientom 3 až 5. Ak by to bola pravda a geometrická postupnosť množenia by skutočne fungovala, tak by v roku 2008 už nielenže Tatry neexistovali, ale lykožrút by pokrýval územie väčšie ako Európa.

Včera Štátne lesy TANAPu priznali, že lykožrútov je menej, že nepribúdajú, ale ubúdajú. To je ale problém. Geometrický rad nevydržal, ohol sa, je to iná funkcia, čo s tým? Zabudneme, čo sme hovorili?

Možno pomôže minister školstva, možno pán premiér pokričí na hnusných ochranárov a v paľbe nadávok sa zabudne na tú sprostú geometrickú postupnosť. Testy PISA 2006 naznačujú, že táto taktika bude úspešná.

Zopakujme si.

Definícia geometrickej postupnosti vyzerá takto:


Kvocient geometrickej postupnosti je jednoducho číslo, ktoré je podielom susedných členov postupnosti a je samozrejme vždy TO ISTÉ. V matematike sa kvocienty nemenia podľa politických volieb alebo podľa potrieb toho ktorého rezortu. Ak pred troma rokmi tvrdili lesohospodári, že nárast lykožrútovej kalamity je ročne troj až päťnásobný a dnes prehlásili, že je menší ako jedna, dokázali že medzinárodný prieskum znalostí PISA 2006 mal pravdu.

Sme hlúpi.

Lenže ak teraz budeme investovať do boja s lykožrútom a nie do vojny s hlúposťou, keď peniaze namiesto investícii do škôl prehajdákame nákupom nebezpečných pesticídov, bude to ešte horšie.

Budeme hlúpejší.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Kollára budú odvolávať, návrh podal on sám

Sme rodina avizuje, že v prípade odvolania Kollára odíde z vlády.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Kollár chce, aby parlament legitimizoval plagiátorstvo

Koná ako najhoršia politická sorta.


Už ste čítali?