Maskovanie

Autor: Juraj Lukáč | 6.10.2008 o 7:57 | Karma článku: 12,64 | Prečítané:  6675x

Slnko je nebezpečne nízko nad obzorom. Na Popov verch  mi chýba posledných sto metrov a ja ako obvykle starecky dychčím. Škvrny posledného letného slnka, ktoré sa predralo cez buky, javory a bresty, v korunách ktorých už začína jeseň, sa neustále menia, ako keby boli produktom starodávneho kaleidoskopu. Potrebujem sa vydýchať a tak chvíľu oddychujem, za nesúhlasu Skúkama, ktorý sa nakoniec vydáva na hrebeň Bukovských vrchov sám.

Pri papradí, tesne pod vrcholom, Skúkam na chvíľu zastane, poobzerá sa, a pomaly pokračuje hore.

„Asi aj Skúkam je už starec“, pomyslím si a sledujem slnečné škvrny v papradí. Škvrny sa zväčšujú, zmenšujú, pohybujú, ortuťovito prelievajú jedna do druhej, aby nakoniec na chvíľu zastali.

Už som vydýchaný a hádžem si batoh na chrbát, aby som ten kopec, v posledný augustový deň, konečne dorazil.

Niečo sa mi ale nezdá.  

Tie škvrny...

Bingo!

Je to veľmi nepravdepodobné, ale je to tak. Čerstvo narodené jelenča, bez dychu sleduje jedným očkom miznúceho Skúkama a druhým mňa, veľkého neznámeho a možno nebezpečného uja.

Jelienča, čo sa malo narodiť koncom mája a prišlo na svet koncom augusta, je zamaskované presne podľa starého vojenského hesla: „Zle zamaskovaný vojak je mŕtvy vojak!“ 

Ako keby čítalo príručku pre prieskumníkov, má dokonalú maskovaciu obličajovú masku, deformačný náter, narušenú kresbu siluety postavy a dekoračné maskovanie. A to všetko bez toho, aby potrebovalo sadze, uhlíky, opálený korok, maskovaciu sieť či najmodernejší vojenský maskovací krém.

Z vojenského hľadiska tu chýba len nafukovací jeleň umiestnený o niekoľko desiatok metrov vedľa, ktorý by neustále miatol neďalekú vlčiu svorku. 

Slnko na chvíľu zašlo za sivý mrak a maskovanie sa hneď mierne znehodnotilo.

Aby som neznepokojil laň, ktorá určite stále kdesi obďaleč,  rýchlo som prešiel okolo papradia hore na vrchol, kde ma už celý netrpezlivý čakal Skúkam.

Na jednoduché maskovanie mladého jeleňa spod Popovho verchu som si spomenul, keď som sa o týždeň vrátil z lesa a v počítači ma čakala skvelá reklamná ponuka maskovacieho oblečenia pre poľovníkov, Hunter Suite.

Za púhych tri tisíc korún a dve kilá váhy navyše môžete v lese vyzerať ako celkom slušný idiot.

Neviem ako vy, ale maskovanie nemaskovanie, ja by som sa v tom bál, teraz uprostred poľovníckej sezóny, čo i len vkročiť do lesa. 

Na druhej strane, viem si predstaviť niektorých našich vrcholových politikov, poľovníkov, prechádzajúcich sa po prenajatých štátnych revíroch v tomto slušivom dekoračnom maskovaní spĺňajúcom všetky prísne vojenské predpisy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Aby nám nevládli Marťania (píše Ivan Mikloš)

Mečiarovi voliči z roku 1998 a 2002 sa chystajú voliť už o pár dní Fica a jeho stranu.


Už ste čítali?