Bobry: Vyčistime si Slovensko.

Autor: Juraj Lukáč | 22.4.2008 o 7:14 | Karma článku: 14,03 | Prečítané:  4934x

Bobor je náš najväčší hlodavec, ktorý sa vo veľkej pohode rozširuje najmä pri Dunaji. Celý rok žerie kôru, vetvičky a lístie mäkkých drevín. Sem tam zotne strom, tak, aby mal čo žuvať, aj keď je zamrznutá vodná hladina. Slovenské bobry si spokojne žuvali topole a jelše, od Dunaja po Laborec, keď tu  ako blesk z jasného neba priletela výzva Ministerstva životného prostredia a Greenpeace: Vyčistime si Slovensko. 

Bratislavské bobry, tým je hej, pri každej bobrej hrádzi je aspoň jedna čierna skládka a môžu spokojne plniť smernicu ministerstva životného prostredia. Ale čo naši, východniarskí bobri?

Tí z toho zostali úplne zhrození. V horských oblastiach severovýchodného Slovenska, v našich jedľovobukových lesoch, akosi absentujú, na rozdiel od okolia Bratislavy, čierne skládky.

Ale čistiť treba.

Skládky tu síce chýbajú, ale to, čo našim, severovýchodoslovenským bobrom nikdy nechýbalo, je prirodzená, nenútená, východniarska inteligencia.

Bobrom stačilo trochu pobehať po lese, aby našli objekty vhodné na čistenie. Stromy označené presne podľa príslušnej lesníckej legislatívy a určené na "vyčistenie".

A už to fičalo. Buk za bukom, žiadne mäkké dreviny podľa zoologických príručiek, ale riadne označené dreviny padali do vody. 

Bobry sa v čistiacom nadšení pustili aj do označených javorov horských a veľkých jedlí. No tie boli zatiaľ nad ich sily. Neviem neviem, či to do 5. júna, keď akcia "Vyčistime si Slovensko" končí, stihnú. 

Rezy sú čisté, predpisové, presne podľa príručky "Zmeňme svet Husquarnou!"

Drobný, vyčistený odpad nebol problém ukladať na hrádze. Nie je to síce zatiaľ Gabčíkovo, ale povedzme si úprimne, aj Vodohospodárska výstavba nejako začínala.

Lenže. V posledných lúčoch zapadajúceho slnka sa na poslednom tohoročnom snehu, objavili stopy.

Bobry ostávajú kľudné. Vedia že tento medveď sa nemusí tohtoročnej milej čistiacej akcie ministerstva zúčastniť. 

Je zástupcom živočíšneho druhu, ktorý ako prvý vyhral 18 žalôb podaných na ministerstvo životného prostredia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Aby nám nevládli Marťania (píše Ivan Mikloš)

Mečiarovi voliči z roku 1998 a 2002 sa chystajú voliť už o pár dní Fica a jeho stranu.


Už ste čítali?